خانه / اخبار / بهترین اپلیکیشن‌ های جانشین‌ و جایگزین‌ تلگرام بعد از فیلتر تلگرام چه پیامرسان‌هایی هستند؟ – راهکار تقسیم کاربری‌ها

بهترین اپلیکیشن‌ های جانشین‌ و جایگزین‌ تلگرام بعد از فیلتر تلگرام چه پیامرسان‌هایی هستند؟ – راهکار تقسیم کاربری‌ها

خب، همان طور که می‌دانید ساعتی پیش مقام قضایی به طور رسمی دستور فیلتر تلگرام را صادر کرده و احتمالا تا ساعاتی دیگر، کاربران به سبک قبلی نمی‌توانند از تلگرام استفاده کنند.

حالا سؤال این است که جایگزین تلگرام چه اپلیکیشن، پیامرسان یا شبکه اجتماعی می‌تواند باشد؟

به طور خلاصه باید بنویسم که برای همه و برای همه کاربردها، یک نسخه واحد نمی‌توان پیچید.

در اینجا سناریوهای مختلف را بررسی می‌کنیم:

۱- باز هم با دشواری از تلگرام استفاده کنیم

همان طور که با وجود بسته بودن برخی از شبکه‌های اجتماعی مثل توییتر و فیس‌بوک این شبکه‌ها، کاربران وفاداری دارند، احتمالا تلگرام هم درصد قابل توجهی از کاربران خود را حفظ خواهد کرد.

اما باید به ۴ نکته توجه داشته باشید:

الف- احتمالا دست‌کم در روزها و شاید هفته‌های نخست، دسترسی حتی با «میانبر زدن» هم دشوار خواهد شد. این یک حدس قطعی نیست، اما با توجه به اظهارات قبلی مقامات، چیز کاملا محتملی است و قبلا هم تجریه چنین چیزی را داشته‌ایم.

اما حتی اگر کسانی به دردسر بخواهند کاربر تلگرام باقی بمانند، باید بدانند که …

ب-همه‌کس حوصله ماندن در تلگرام با وجود فیلتر شدن آن را ندارد و شیوه‌هایی برای دسترسی که برای برخی سهل و ساده به نظر می‌رسد، برای برخی دیگر کار فنی و پیچیده به حساب می‌آید. تعداد این نوع کاربرها هم اصلا کم نیست. به علاوه خیلی از آدم‌ها هم همیشه و همه‌گاه حوصله این طور دسترسی را ندارند.

ج-حتی آن کاربرهایی که دوست ندارند تلگرام را ترک کنند، از این به بعد کمتر و به تناوب از تلگرام استفاده خواهند کرد و در نتیجه میزان مشاهده مطالب یا view و میزان تعاملات به شدت کاسته خواهد شد.

د-برخلاف توقع برخی، خیلی از سایت‌ها و کانال‌ها زودتر از چیزی که فکرش را بکنید، به اپلیکیشن‌های دیگر یا حتی پیامرسان‌های داخلی خواهند کوچید. زیاد درگیر ادعاهای اولیه وفاداری آنها نشوید.

۲-از یک پیامرسان جایگزین تلگرام استفاده کنیم

خیلی‌ها که اصولا در درون سازمان یا اداره دولتی عضو گروه تلگرامی بودند و زیاد اهل کاربرای دائم تلگرام نبودند، می‌توانند با سادگی از اپلیکیشن‌های داخلی استفاده کنند.

اما خیلی‌ها که عاشق محیط و امکانات تلگرام بودند باید بدانند که تلگرام جایگزین تمام عیاری در حال حاضر ندارد.

گزینه‌هایی می‌توانند مطرح بشوند، اما هر کدام از آنها کمبودهایی دارند، به علاوه به فرض کوچ عمده بیشتر کاربران به یکی از آنها، تکرار برنامه فیلترینگ باز هم محتمل است. این بار شاید بسیار برق‌آسا!

جایگزین تلگرام

پس چه کنیم؟!

کاربری‌های تلگرام را بین سرویس‌های مختلف تقسیم کنیم!

توضیح:

تلگرام را بسیار دوست داشتیم، اما خوب که فکر کنید این دوست داشتن زیاد، باعث شده بود که وابستگی زیادی به آن پیدا کنیم و همه کارها و اصلا همه اینترنت ما تلگرام بشود.

حتی اگر قرار به فیلتر تلگرام نبود، باز هم چنین چیزی منطقی نبود. برای مثال همین دیروز صبح مشاهده کردید که مشکل فنی خود تلگرام باعث شد که چند ساعت، ارتباطات ایرانی‌ها با هم مختل بشود و آنها هیچ جایگزینی برای این کار نداشتند.

تلگرام به سبب امکانات بسیار زیاد، به‌روزرسانی‌های عالی منطبق بر نیازهای کاربران و از همه مهم‌تر همه‌گیر بودن آن مسلما بسیار خوب بود اما تلگرام در آن واحد برای ما تبدیل به اینها شده بود:

-پیامرسان
-سرویس ایمیل
-سرویس ذخیره‌سازی ابری
-سرویس ذخیره‌سازی کارهای واجب یا to do list
-سرویس خبری
-سرگرمی و گوش کردن به موسیقی
– سرویس همکاری اعضا و کارمندهای شرکتی و درون سازمانی
-فروشگاه
-وبلاگ

پس خیلی بدیهی است که وقتی تلگرام قطع شود همه این کاربری‌ها هم به کلی مختل می‌شوند.

همان طور که گفتم برخی ممکن است به دنبال یک تک‌جانشین و راه حل ساده برای ان بیفتند. خیلی‌ها ممکن است رؤیاپردازی بکنند و فکر کنند شاید همین فردا اپلیکیشن و پیامرسانی با همه کاربری‌ها از آسمان نازل بشود.

اما در آینده نزدیک چنین چیزی میسر نیست:

الف- توسعه‌دهنده‌ها و شرکت‌های داخلی (در کمال احترام به برخی از نیروهای معدود خوش‌فکر آنها)، فاصله زیادی با کف توقعات ما دارند.
ب-فرنگی‌ها هم که اصولا متناسب با بازار خود، محصول عرضه می‌کنند و اصلا منطقی نیست یک راه‌حل جامع برای ما کاربرهای ایرانی درست کنند.

پس همان طور که در تیتر بالا ذکر کردم، در شرایط فعلی که قرار نیست هیچ معادله‌ای تغییر کند، منطقی است که ما کاربرهای خود را تقسیم کنیم.

یعنی:

شیوه قدیمی و کارای استفاده از ایمیل به عنوان جایگزین تلگرام

-ارتباطات رسمی شرکتی و شخصی خود را دوباره ایمیلی کنیم. اتفاقا من منتقد این بودم که شرکت‌ها مکاتبات رسمی خود را از طریق پیامرسان انجام بدهند. شما کدام شرکت معتبر فرنگی را می‌شناسید که با واتساپ با کارمندان خود یا مشتری‌ها تماس بگیرد؟

اپلیکیشن‌های ایرانی یا خارجی جایگزین تلگرام

-در مورد چت و ارتباط بین دوستان و اعضای خانواده، مجاز هستیم که یک اپلیکیشن یا دو سه اپلیکیشن پیامرسان با امکانات پایه پیدا کنیم.

ذخیره فایل‌ها به صورت ابری در سرویس‌های جایگزین تلگرام

-در مورد ذخیره‌سازی ابری اطلاعات و فایل‌ها گزینه‌ها بسیار زیاد هستند. مثلا شما می‌توانید فایل‌های کم‌حجم را برای خودتان ایمیل کنید. برای ذخیره مطالب جالبی که می‌بینید از سرویس پاکت استفاده کنید. به علاوه سرویس‌های ابری پیشرفته وان درایو، دراپ‌باکس، گوگل درایو، باکس و … هم هستند که حتی در پلن‌های رایگان خود برای نیازهای خیلی از ماها کاملا کافی هستند.

جوینده، یابنده است. با کمی کنجکاوی و صرف وقت؛ در کار با یکی از اینها استاد می‌شوید و از این به بعد پیشرفته‌تر از پیش به کار خود ادامه می‌دهید.

یادداشت کارهای واجب در اپلیکیشن‌ها و سرویس‌های جایگزین تلگرام

-در مورد ذخیره کردن کارهای واجب، باز هم اپلیکیشن‌ها و سرویس‌ها خیلی زیاد هستند. مثلا گوگل کیپ گزینه بسیار خوبی است.

آگاهی و خواندن اخبار با سرعت و دقت بهتر: فید جایگزین تلگرام

-در زمینه آگاهی از اخبار، باز هم من قبلا تأکید کردم که برخلاف تصور خیلی از کاربران؛ اتفاقا تلگرام یک سرویس جامع نبوده و نخواهد بود! چرا؟!

چون عمده کار خبررسانی در این شبکه توسط حدود ۲۰ کانال برتر داخلی و خارجی انجام می‌شد. ادمین‌های برخی از کانال‌های داخلی که اصولا تخصص ژورنالیستی و تعهد کاری نداشتند و فقط در پی کسب دنبال‌کننده بیشتر و «ویو»ی بیشتر بودند. آنها اصلا با مطالب تحلیلی میانه‌ای نداشتند. بسیار از منابع خبری و سایت‌های خوب را منبع خبری خود قرار نمی‌دادند.

پس الان به گمان بهترین فرصت است که شما شیوه کسب خبر را عوض کنید. من قبلا در یک پزشک یک درسنامه خیلی جامع در مورد خواندن خبر با استفاده از فناوری فید نوشته‌ام.

به علاوه اپلیکیشن بسیار متنوع داخلی و خارجی برای اطلاع از خبرهای تازه وجود دارند.

گوش کردن موسیقی با صورت جاری یا استریم به عنوان جایگزین تلگرام

-در مورد سرگرمی، البته به این نکته توجه داشته باشید که باز به گمان من ما در وب فارسی از وجود سایت‌های حرفه‌ای بی‌بهره هستیم. متاسفانه ابتذال، ورود به حریم شخصی دیگران و حتی پورنوگرافی وارد کانال‌های تلگرامی شده بود. این نوع کاربری را مسلما من نمی‌توانم تأیید کنم.

اما در مورد چیزهایی مثل گوش کردن به موسیقی، توصیه من استفاده از سرویس‌های استریم موسیقی مثل اسپاتیفای یا برخی نمونه‌های داخلی است.

اپلیکیشن‌های اختصاصی سازمانی جایگزین تلگرام برای مشارکت درون‌سازمانی

-در زمینه همکاری و مشارکت داخل سازمانی، باز هم همکاران باید یا باید در پی یک اپ پیامرسان با امکانات پایه باشند و یا اگر شرکت و سازمان آنها بزرگ است، ارجح است که یک پلتفرم داخلی خوب در این زمینه ایجاد کنند. چیزی که از نظر امنیتی هم منطقی به نظر می‌رسد، گرچه هزینه‌هایی مطرح می‌کند. البته چیزهایی مثل کار مشترک روی اسناد متنی با سرویس‌های گوگل هم به سادگی قابل انجام هستند.

احداث سایت فروشگاه آنلاین به عنوان جایگزین کسب و کار با تلگرام

-در زمینه فروش آنلاین و فروشگاه، متأسفانه امکانات فنی و بودجه خیلی از اشخاص برای احداث  وب‌سایت فروشگاهی، کافی نیست و به فرض این کار، سئوکاری و تبلیغات زیادی هم باید انجام بدهند. اما اگر بودجه خوبی دارید؛ یک بار برای همیشه خیال خودتان را راحت کنید و یک فروشگاه آنلاین مستقل تأسیس کنید.

وبلاگ زدن؛ جایگزین نوشتن با تلگرام

-اما من پیش‌تر از این هم به کسانی که دغدغه تولید محتوا داشتند؛ توصیه کرده بودم که به صورت مستقل وبلاگ تأسیس کنند. هر کسی به فراخور بودجه و نیاز خود می‌تواند کاری بکند. مثلا یکی می‌تواند دامنه و فضای مستقل بخرد و وردپرسی نصب کند و شروع به کار کند و دیگری می‌تواند از امکانات سرویس‌های خوبی مثل ویرگول یا بلاگ دات آر استفاده کند.

خلاصه:

پس نتیجه‌گیری کلی که از این بحث شد این است که به گمان من ارائه یک جانشین و راهکار واحد برای مسئله فیلتر تلگرام، غیرممکن است و حتی اگر به صورت موقت چنین جانشین و راهکاری ارائه شود، دیری نخواهد پایید که همه چیز از نو تکرار شود.

پس دیگر همه تخم‌مرغ‌ها را در یک سبد نمی‌گذاریم و با تقسیم منطقی نیازهای خود و برآورده کردن آنها از طرق مختلف و کسب معلومات و مهارت‌های لازم، خود را ایمن می‌کنیم.

بله! حق با شماست، همه کس این کار را نخواهند کرد. ما نمی‌توانیم به جبر افراد مسن و پا به سن گذاشته را وادار به این کار کنیم. خیلی از کاربران جوان هم که بیشتر دغدغه سرگرمی و ارتباط صرف داشتند، در پی چنین چیزهایی برنمی‌آیند، اما شما به عنوان یک کاربر پویای اینترنت می‌توانید چنین توانایی‌هایی پیدا کنید و به برخی از نزدیکان خود آموزش بدهید.

درباره‌ی admin

جعبه "همچنین ببینید"

مدل آزمایشی ارز دیجیتال ملی آماده شده است

وزیر ارتباطات با اعلام این خبر که مدل آزمایشی ارز دیجیتال ملی آماده شده است، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0

Your Cart